Ingatlan tulajdonjoga kivételesen, közérdekből, azonnali, feltétlen és teljes kártalanítás mellett kisajátítás útján is megszerezhető. A kisajátítási eljárás kérelemre indul, melyet kizárólag a Magyar Állam vagy települési önkormányzat nevében eljáró tulajdonosi jogokat gyakorló szerv, illetve egyes tevékenység végzésére jogosult harmadik személy nyújthat be.
Közigazgatási egységek és fekvések határvonalának változásához szükséges vázrajzokat az érintett település önkormányzatának képviselő-testületi határozata szerint kell elkészíteni. Az ilyen munkarészek záradékolásához a képviselő-testületi határozatot is csatolni kell.
Ha egy földrészlet vagy egy alrészlet művelési ága megváltozik, akkor a változás ingatlan-nyilvántartási átvezetéséhez ingatlanügyi hatóság (Földhivatal) által hatályos záradékkal ellátott változási vázrajz is szükséges
Az Ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény 28. § (2) bekezdése alapján, művelési ág változása esetén nem kell változási vázrajzot benyújtani az ingatlanügyi hatósághoz, ha
A mozgásvizsgálat során mérnöki létesítmények esetleges elmozdulását, deformációját határozzuk meg egy kiinduló állapothoz viszonyítva, különböző időpontokban végzett mérések alapján.
A mozgásvizsgálati méréseket épülő létesítményeken a beruházó, a tervezőn vagy a kivitelező, elkészült létesítményeken pedig az üzemeltető vagy karbantartó vállalatnak, szervezet rendeli meg.
Az erdőrészletek határainak kitűzése fontos kötelezettség, amely további esetleges jogvitáktól, erdőgazdálkodási bírság kiszabásától óvhatja meg az erdőgazdálkodót (pl.: erdőrészlet határain túl végzett fakitermelés, erdőtelepítés).
Kettő vagy több telekből, eltérő számú, de egynél több telek kialakítása.
A telekcsoport újraosztás során először a kiinduló telkeket egyesítjük, majd a kialakult telket a kívánt módon felosztjuk. A telekcsoport újraosztás során különösen figyelemmel kell lenni a telekalakítás helyi szabályaira, ha építési telkeket alakítunk ki. Minden kialakuló telek méretének (szélesség, terület) meg kell felelni a Helyi Építési Szabályzatnak, valamint minden kialakuló telek köz- vagy magánútról gépjárművel közvetlenül megközelíthető legyen.
Több különálló, egymással határos földrészlet közös határának módosítása úgy, hogy új földrészlet nem keletkezik és nem szűnik meg.
A telekhatár rendezés során különösen figyelemmel kell lenni a telekalakítás helyi szabályaira, ha építési telkeket alakítunk ki. Minden kialakuló telek méretének (szélesség, terület) meg kell felelni a Helyi Építési Szabályzatnak, valamint minden kialakuló telek köz- vagy magánútról gépjárművel közvetlenül megközelíthető legyen.
Több különálló, egymással határos földrészletből egy új egyesített földrészlet kialakítása a belső határvonalak megszüntetésével.
Telekegyesítésre többnyire olyankor kerül sor, amikor a szomszédos telkeknek ugyanaz a tulajdonosa, és a megfelelő teleknagyság eléréséhez szükséges az egyesítés. Ezt indokolhatja a megengedett beépítési százalékon túli építkezés, a szükséges telekszélesség elérése, vagy olyan létesítmény, amelyik több meglévő telket vesz igénybe.
Egy meglévő földrészletből több önálló földrészlet kialakítása.
A megosztás során különösen figyelemmel kell lenni a telekalakítás helyi szabályaira, ha építési telkeket alakítunk ki, és legalább 8 vagy annál több új építési telek jön létre, akkor az elvi telekalakítási engedély beszerzése kötelező, és ilyenkor telekalakítási tervet is kell készíttetni Terület és Településrendező névjegyzékben szereplő építésszel. Minden kialakuló telek méretének (szélesség, terület) meg kell felelni a Helyi Építési Szabályzatnak, valamint minden kialakuló telek köz- vagy magánútról gépjárművel közvetlenül megközelíthető legyen.